Deklaracja dostępności

Deklaracja dostępności

Wstęp deklaracji

Centrum Rozwoju i Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony BIP Centrum Rozwoju i Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Data publikacji strony internetowej: 2021-04-01

Data ostatniej aktualizacji: 2021-05-18

Strona internetowa jest zgodna/częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:

  1. Zamieszczone na stronie publikacje w formie plików PDF nie są w całości dostępne cyfrowo,
  2. Część starszych plików nie jest dostępna cyfrowo.

Oświadczenie sporządzono dnia: 2021-07-30. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.

Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością strony BIP Centrum Rozwoju i Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Justyna Jończyk, e-mail: j.jonczyk@cris.lublin.eu. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 81 466 55 83. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dostępność architektoniczna

Centrum Rozwoju i Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Lublinie znajduje się w dzielnicy Wieniawa, przy ul. Głowackiego 26 A i składa się z jednego 3-kondygnacyjnego budynku. Budynek posiada główne wejście przy którym znajduje się podjazd z nawierzchnią antypoślizgową i poręczami, przeznaczony dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Budynek jest nowy, jego otoczenie pozbawione jest barier architektonicznych. Wyposażony jest we wszystkie niezbędne urządzenia oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Centrum posiada monitoring zewnętrzny, indywidualny system przyzywowy oraz system p.poż. podłączony do straży pożarnej.

Na terenie posesji zlokalizowany jest jeden wielomiejscowy parking, wspólny z Domem Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty.

Na poszczególne kondygnacje prowadzi jedna klatka schodowa z dodatkowym oświetleniem i pojedynczymi poręczami oraz jedna winda osobowa. W windzie stosowane są komunikaty głosowe i oznaczenia w alfabecie Braille’a.

Korytarze wewnątrz budynku przystosowane do przemieszczania się osób niepełnosprawnych wyposażone są w dodatkowe poręcze. W budynku znajdują się toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Wszystkie pomieszczenia dla mieszkańców (pokoje mieszkalne i sanitariaty) są wyposażone w indywidualny system przyzywowo-alarmowy.

W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabo widzących.

W Centrum Rozwoju i Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Lublinie nie ma możliwości skorzystania z tłumacza polskiego języka migowego.

Informacja o możliwości składania wniosków w sprawie dostępności dla osób
ze szczególnymi potrzebami

Wniosek o zapewnienie dostępności architektonicznej i informacyjno-
komunikacyjnej

Zgodnie z ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami,  każdy bez konieczności wykazania interesu prawnego lub faktycznego, ma prawo poinformować Centrum Rozwoju i Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, ul. Głowackiego 26a, 20-060 Lublin o braku dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej.

Osoba ze szczególnymi potrzebami lub jej przedstawiciel ustawowy, po wykazaniu interesu faktycznego, ma prawo wystąpić do Centrum Rozwoju i Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, ul. Głowackiego 26a, 20-060 Lublin z wnioskiem o zapewnienie dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej, zwanym dalej "wnioskiem o zapewnienie dostępności”

Wniosek o zapewnienie dostępności powinien zawierać:

Dane kontaktowe wnioskodawcy,
Wskazanie bariery utrudniającej lub uniemożliwiającej dostępność w zakresie architektonicznym lub informacyjno-komunikacyjnym,
Wskazanie sposobu kontaktu z wnioskodawcą,
Wskazanie preferowanego sposobu zapewnienia dostępności, jeżeli dotyczy.

Centrum Rozwoju i Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną,
ul. Głowackiego 26a, 20-060 Lublin odpowie na wniosek w ciągu 14 dni od dnia
złożenia wniosku.

Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie będzie możliwe Centrum Rozwoju i Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, ul. Głowackiego 26a, 20-060 Lublin niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, i wskazuje termin kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem.

Wnioski o zapewnienie dostępności można składać:

drogą pocztową na adres:

Centrum Rozwoju i Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością
Intelektualną, ul. Głowackiego 26a, 20-060 Lublin

  • lub drogą elektroniczną na adres: biuro@cris.lublin.eu
  • lub poprzez ePUAP: CRiSOzNI

 

Wniosek wzór o zapewnienie dostępności architektonicznej i-informacyjno-komunikacyjnej CRIS

Skip to content